Entries by Erkki Savioja

SQUARE – ohjelmiston laatumalli – kurssi

SQUARE – ohjelmiston laatumalli – kurssi kuuluu FiSMAn tarjoamaan. Kurssikuvaus: linkki Koulutus voidaan toteuttaa avoimena kurssina tai firmakohtaisena toteutuksena. Tiedustelut: Mitro Kivinen, mitro.kivinen@fisma.fi, +358405892724, Risto Nevalainen, risto.nevalainen@fisma.fi, +358500507750 tai Markku Tukiainen, markku.tukiainen@uef.fi, +358405789580 https://iso25000.com  

Ohjelmiston testaus ja ISO/IEC 29119 standardi -kurssi

Ohjelmiston testaus ja ISO/IEC 29119 standardi -kurssi kuuluu FiSMAn tarjoamaan. Kurssikuvaus: linkki Koulutus voidaan toteuttaa avoimena kurssina tai firmakohtaisena toteutuksena. Tiedustelut: Mitro Kivinen, mitro.kivinen@fisma.fi, +358405892724, Risto Nevalainen, risto.nevalainen@fisma.fi, +358500507750 tai Jussi Kasurinen, jussi.kasurinen@lut.fi, +358400213864 https://softwaretestingstandard.org/

Hyvä järjestelmäkuvaus kurssi

HJK – Hyvä järjestelmäkuvaus kurssi kuuluu FiSMAn tarjoamaan. Kurssikuvaus: linkki Koulutus voidaan toteuttaa avoimena kurssina tai firmakohtaisena toteutuksena. Tiedustelut: Mitro Kivinen, mitro.kivinen@fisma.fi, +358405892724 tai Pekka Forselius, pekka.forselius@fisma.fi, +358505160416

Pienten yksiköiden prosessit kurssi

Pienten yksiköiden prosessit, Lifecycle Profiles for Very Small Entities (VSEs) kurssi kuuluu FiSMAn tarjoamaan. Kurssikuvaus: linkki Koulutus voidaan toteuttaa avoimena kurssina tai firmakohtaisena toteutuksena. Tiedustelut: Mitro Kivinen, mitro.kivinen@fisma.fi, +358405892724 tai Timo Varkoi, timo.varkoi@fisma.fi, +358405506800 Haku: http://Lifecycle Profiles for Very Small Entities (VSEs)

Research Forum 1_2020, 6.2.2020

Aika: Torstai 6.2.2020 klo 13:15 – 15:00 Paikka: Innopoli 2, kokoustila Rubik, Tekniikantie 14, Espoo Ilmoittautuminen: linkki Asiat: Puheenjohtajan valinta vuodelle 2020 Toimenpiteiden seuranta Seuraava Newsletter (Feb 2020) Tutkimushankkeet ja uudet tutkimusaiheet Initial quality, security and privacy survey results from Finland (Anne-Maarit Majanoja, Turun yliopisto) Testing and wellbeing (Tuomas Mäkilä, Turun yliopisto) Digitalisaation kypsyysmalli (Risto […]

Scope Manager Forum 4_2019, 3.12.2019

Aika: Tiistai 3.12.2019 klo 13 – 16 Paikka: Innopoli 2, kokoustila Ollila, Tekniikantie 14, Espoo Ilmoittautuminen: linkki Ohjelma: – ISBSG uutiset lyhyesti – FiSMA:n strategia ja Scope Manager Forum – Scope Manager Forumin organisoituminen 2020 – Scope Manager koulutusnäkymät 2020 – Scope Manager Forumin toimintasuunnitelma 2020 Tervetuloa!